Election Day is November 5, 2019    |    Vote Libertarian–we support your rights!

Please see our Local Chapters and Officers pages for contact information if you would like to volunteer to help our candidates.

Your vote for our candidates is appreciated!

Please note that you can enroll with the Board of Elections as a Libertarian, since we obtained recognized party status in 2018.

2019 LP Candidates

The following candidates have been issued certifications to appear on the ballot in 2019.

New York City (Bronx, Brooklyn, Kings, New York & Richmond Counties)

  • Devin Balkind – New York City Public Advocate

4th Judicial District (Clinton, Essex, Franklin, Fulton, Hamilton, Montgomery, Saratoga, Schenectady, St. Lawrence, Warren & Washington Counties)

  • Dianne N. Freestone – Supreme Court Judge

7th Judicial District (Cayuga, Livingston, Monroe, Ontario, Seneca, Steuben, Wayne & Yates Counties)

  • Matthew Rosenbaum – Supreme Court Judge

Albany County

  • Veronica Diver – Cohoes City Council Ward 4

Allegany County

  • Jamie VanDewalker – Allen Town Clerk

Broome County

  • Michael A. Korchak – District Attorney

Cattaraugus County

  • Alan Bernstein – County Clerk
  • Chad Neal – County Legislature District 3
  • Abram Stanczykowski – County Legislature District 3
  • Jeremy Kasperek – County Legislature District 5
  • Jason Knapp – County Legislature District 5
  • Kyle E. Kent – County Legislature District 6
  • Anthony D. Costa – County Legislature District 7
  • John Crawford – County Legislature District 8
  • Matt Petersen-Volz – County Legislature District 8
  • Adam Jester – County Legislature District 8
  • Kevin Bartholemew – Olean Ward 2 Alderman
  • Pab Sungenis – Olean Ward 4 Alderman
  • Peyton Kunselman – Olean Ward 6 Alderman (Facebook)
  • Matthew Swenson –  Salamanca City Court Judge

Cayuga County

  • Brett Tracy – Auburn Mayor
  • Justin Burchard – Auburn City Council

Chautauqua County

  • Ronald P. Hall – County Legislature District 1
  • Christopher Schaeffer – County Legislature District 3
  • Terry A. Niebel – County Legislature District 5
  • Gerrit Cain – County Legislature District 16 (WebsiteFacebook)
  • William J. Ward – County Legislature District 18
  • Andrew R. Liuzzo – Jamestown Mayor
  • Raven Mason-Thompson – Jamestown City Council At-Large
  • Anthony J. Dolce – Jamestown City Council Ward 2
  • Brittnay N. Spry – Jamestown City Council Ward 4
  • Dennis J. Welka – Dunkirk City Council Ward 1
  • Rudy Mueller – Busti Town Supervisor
  • Russell L. Payne – Carroll Town Supervisor
  • Ryan Sanders – Sherman Village Trustee
  • Daniel J. Heitzenrater – Ellicott Town Council Ward 4
  • John Dudley Robinson – Villenova Town Council
  • Susan I. Baldwin – Villenova Town Council

 Chemung County

  • Nick Grasso – Elmira City Council, District 1
  • Jonathan M. Lerche – Horseheads Village Mayor

Dutchess County

  • Dean Michael – Clinton Town Board
  • Lori Jiava – Wappinger Town Supervisor

Erie County

  • Lynne Dixon – Erie County Executive
  • Rev. Juan Carlos Rivera – Erie County Legislature District 3
  • Frank Todaro  – Erie County Legislature District 8
  • Ryan Stang – Erie County Legislature District 9
  • Joseph Lorigo – Erie County Legislature District 10
  • Jeffery Zeplowitz – Amherst Town Clerk
  • Sandra Quinlan – Boston Town Clerk
  • Robert Geiger – Clarence Town Council
  • Thomas Best – Hamburg Town Council
  • Michael Mosey – Hamburg Town Council
  • William Kolacki – Holland Town Council
  • Michael Sherry – Orchard Park Town Council
  • Ronald Pilozzi – Tonawanda City Council Ward 3
  • Charles Sankey – Tonawanda Town Supervisor
  • Jeffrey Piekarec – West Seneca Town Council
  • James Kistner – Buffalo Common Council

Essex County

  • Victor Burman – St. Armand Town Supervisor (Facebook)
  • Terry Gordon – Chesterfield Town Supervisor

Fulton County

  • Hank McGrath – Gloversville Mayor
  • Brandon Lyon – Johnstown City Water Board

Livingston County

  • Justin M. Hill – County Court Judge

Monroe County

  • Jackie Smith – County Legislature District 2
  • Tracy DiFlorio – County Legislature District 3
  • Frank Allkofer – County Legislature District 4
  • Daniel Maloney – County Legislature District 6
  • Sean M. Delehanty – County Legislature District 11
  • Stephen Brew – County Legislature District 12
  • Matt Borkowski – County Legislature District 13
  • Dr. Joseph Carbone – County Legislature District 16
  • Will Phillips – County Legislature District 19
  • Anthony Micciche – County Legislature District 26
  • John DiMarco – County Court Judge
  • Christopher Edes – Rochester City Council North East District
  • Stephen Schultz – Henrietta Town Supervisor
  • Steven M. Donsky – Henrietta Town Court Judge
  • Gregory Salmon – Henrietta Town Court Judge
  • John G. Pericak – Henrietta Town Court Judge
  • Paula Metzler – Penfield Town Court Judge
  • William Smith – Pittsford Town Supervisor
  • Anthony Daniele – Pittsford Town Board
  • Jason Baxter – Hamlin Town Supervisor
  • Patricia J. Groenendall – Hamlin Town Clerk

Montgomery County

  • Christopher Novak – Palatine Town Supervisor

Nassau County

  • Christopher B. Garvey – Supreme Court Justice
  • Francis X. McQuade – District Attorney
  • Blay Tarnoff – County Legislature District 11
  • Jake Gutowitz – County Legislature District 13
  • Jonathan Gunther – County Legislature District 15
  • Diane Madden – Hempstead Town Supervisor
  • David P. Redmond – North Hempstead Town Supervisor
  • Gary L. Donoyan – North Hempstead Town Council District 6
  • Howard Rabin – Oyster Bay Town Council

Niagara County

  • Nick Phelps – North Tonawanda Clerk/Treasurer (Facebook)

Onondaga County

  • Jason Zeigler – Syracuse City Council At Large
  • Thomas Babilon – Syracuse City Council At Large
  • William Martin – Syracuse City Council 2nd District
  • Nicholas Paro – Salina Councilor  1st Ward
  • Dawson Brown – Geddes Town Supervisor
  • Marc Buselli – Geddes Town Council
  • Michael Becallo – Cicero Town Council

Oneida County

  • Michael Hennessy – County Executive
  • Timothy J. Julian – County Legislature District 19
  • Michael P. Galime – Utica Common Council President
  • Katie Martin – Utica Common Council Ward 1 (Facebook)
  • Michael C. Gentile – Utica Common Council At Large

Orange County

  • Jennifer McCarthy – Wawayanda Town Justice

Orleans County

  • Chase Tkach – County Legislature At Large (Facebook)
  • David Stalker – Ridgeway Town Supervisor
  • Kenneth Capurso – Gaines Town Board

Oswego County

  • Sean Stevens – Minetto Town Supervisor

Otsego County

  • Wilson P. Wells – County Legislature District 14
  • Andrew Jame Gordon Hamill IV – Maryland Town Council

Putnam County

  • Camile Linson – County Court Judge
  • Robert Tendy – District Attorney
  • Maureen A. Fleming – Kent Town Supervisor
  • Patricia A. Villanova – Putnam Valley Town Council
  • John P. O’Connor – Southeast Town Council

Schuyler County

  • Steven J. Getman – County Court Judge
  • Mark Rodinaro – County Legislature District 7

Seneca County

  • Robert Shipley – County Supervisor (Waterloo)
  • Christopher Folk – District Attorney (Facebook)

Steuben County

  • Angela Einwachter – Prattsburgh Town Council

Suffolk County

  • Gregory John Fischer – County Executive
  • Linda A. Kabot – County Legislature District 2
  • Stephen Ruth – County Legislature District 4
  • Gary Pollakusky – County Legislature District 6
  • Dominick Thorne – County Legislature District 7
  • Anthony Piccarillo – County Legislature District 8
  • Thomas Cilmi – County Legislature District 10
  • Stephen Flotteron – County Legislature District 11
  • Leslie Kennedy – County Legislature District 12
  • Robert Trotta – County Legislature District 13
  • Kevin McCaffrey – County Legislature District 14
  • Hector Gavilla – County Legislature District 16
  • Michael McDermott – County Legislature District 17
  • Garrett A. Chelius – County Legislature District 18
  • Richard Hoffman – Family Court Judge
  • Andrew P. Raia – Huntington Town Clerk
  • Eugene Cook – Huntington Town Council
  • Stacy H. Colamussi – Huntington Receiver of Taxes
  • Patrick Willian Deegan Jr. – Huntington Town Council
  • Alex D. Gregor – Southampton Town Supervisor
  • Bill Pell – Southampton Town Trustee
  • Donald T. Law – Southampton Town Trustee
  • Frederick Havemeyer – Southampton Town Trustee
  • Eric L. Shultz – Southampton Town Trustee
  • Hannah Pell – Southampton Town Board
  • Richard W. Martel – Southampton Town Board
  • David H. Talmadge – East Hampton Town Trustee
  • Fallon Bloeker Nigro –  East Hampton Town Trustee
  • Susan Vorphal – East Hampton Town Trustee
  • Rona S. Klopman – East Hampton Town Trustee
  • Bonnie Brady – East Hampton Town Council
  • Elizabeth Bambrick – East Hampton Town Council
  • Lisa R. Rana – East Hampton Town Justice
  • Junie Legister – Brookhaven Town Supervisor
  • Talat Hamden – Brookhaven Town Council District 3
  • Daniel J. Panico – Brookhaven Town Council District 6
  • Heath A. Broughton – Babylon Town Board
  • William C. Van Helmond – Riverhead Town Council

Sullivan County

  • Cynthia Dolan – County Court Judge
  • Ann Prusinski – Fallsburg Town Board

Tioga County

  • Joe Breitwieser – Tioga County Sheriff (Website)
  • Keith Price – Owego Town Council
  • Rich Purtell – Owego Town Council (WebsiteFacebook)

Ulster County

  • B. Gary Triestman – Woodstock Town Justice
  • Paul Andreassen – Saugerties Town Supervisor
  • Michael Ivino – Saugerties Town Council

Warren County

  • Nathan Dunn – County Supervisor, Ward 3 (Glens Falls)
  • Craig Leggett – Chester Town Supervisor

Wayne County

  • James Russell – Sodus Town Board

Useful links:

The FEC has a document for specifically for candidates considering running for Congress (right-click to download).

Contact 866-336-3120 to let us know if you want to run or help out.